Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Státní pozemkový úřad

Státní pozemkový úřad provedl audit v oblasti ekonomiky, právních služeb a ict

Praha - Státní pozemkový úřad ukončil základní fázi prověrky úřadu v oblastech ekonomiky, právních služeb a ICT. Prověrka, která byla zaměřena na období let 2010 až 2013, identifikovala závažné nedostatky zejména v oblasti zadávání veřejných zakázek na dodávky externích právních služeb.

 

Na základě výstupů z provedeného auditu a z dalších kontrol v oblasti zadávání a realizace externích právních služeb podal Státní pozemkový úřad trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření spáchání trestných činů: sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a zneužití pravomoci úřední osoby.

Provést prověrky v těchto třech oblastech jsem se rozhodla realizovat krátce po svém nástupu do funkce ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu v červnu loňského roku. Mým záměrem bylo zjištění skutečného aktuálního stavu oblastí klíčových pro činnost našeho úřadu. Považuji za nezbytné vymezit se proti postupům, které mohou poškozovat zájmy státu. Nově poptávané zakázky musí být zadávány transparentně zcela v souladu s platnými právními předpisy,“ řekla ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová.

Vzhledem ke složitosti agendy ICT a identifikovaným rizikům, vznikla potřebnost forenzního auditu, který bude pravděpodobně realizován v následujících měsících.

V ekonomické oblasti byla odhalena drobná systémová a provozní pochybení, ke kterým byla přijata a realizována nápravná opatření. 

Prověrku provedla nezávislá auditorská společnost KPMG Česká republika od listopadu 2014 do konce ledna letošního roku.

S ohledem na probíhající policejní šetření, není Státní pozemkový úřad oprávněn v současné době poskytovat podrobnější informace k dotyčným zakázkám.

 

Monika Machtová, tisková mluvčí SPÚ

Tisk