Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Státní pozemkový úřad

Soudní spory o církevní restituce

Události ČT1, 20. srpna 2017

 

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/217411000100820/obsah/563329-spory-o-cirkevni-restituce

 

 

 

Moderátor:

 

"Českému státu se daří vyhrávat soudní spory ohledně církevních restitucí. Z víc než 400 ukončených pří uspěly státní úřady ve víc než 85% případů. Česká televize to zjistila

 

ze zprávy vládního výboru pro církevní restituce. Církve a náboženské společnosti v poslední době ustupují od žalob kvůli majetku, který patří městům, krajům či soukromníkům."

 

 

 

Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference:

 

"Církev římskokatolická, diecéze se rozhodly, že ty žaloby, které půjde vzít zpět, se vezmou zpět. Protože účelem těch soudních sporů nebylo ten spor vyhrát nebo nějak se ještě obohatit. Ale spíš nalézt jako jednoznačnou pravdu."

 

 

 

Moderátor:

 

"Státní instituce vedou s církvemi dalších víc než 1500 soudních pří o desetitisíce hektarů lesů, polí, o desítky obytných domů, ale třeba i o některé hrady a zámky. Hodnota napadeného majetku se pohybuje v mnoha miliardách Kč."

 

 

 

Redaktor:

 

"Květná zahrada v Kroměříži. Patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v Evropě. I díky mnoha společenským akcím ji jen loni spolu s nedalekým zámkem navštívilo přes 200 000 lidí. Zatímco zámek předal stát církvi letos v dubnu, Květnou zahradu v restitucích nevydal."

 

 

 

Naděžda Goryczková, ředitelka Národního památkového ústavu:

 

"Květná zahrada nesouvisí nijak funkčně se zámkem a Podzámeckou zahradou. A že ani nesloužila pro duchovní, pastorační, vzdělávací a jiné církevní činnosti."

 

 

 

Redaktor:

 

"Církev kvůli tomu nedávno podala na stát žalobu. Argumentuje tím, že zahrada vždy patřila k zámku a proto by se měly restituce vztahovat i na ni."

 

 

 

Jiří Gračka, mluvčí olomouckého arcibiskupství:

 

"Jsme přesvědčeni, že Květná zahrada patří k tomu historickému majetku. Bylo by dobré, aby ty argumenty zvážila i nezávislá instituce, tedy soud."

 

 

 

Redaktor:

 

"Soudní spor o Květnou zahradu je jedním z téměř 2000 pří, které církve se státem vedly nebo vedou. Církve a řády chtějí po státu vrátit i desítky obytných domů. Řád Křížovníků s červenou hvězdou například chtěl, aby soud přiřkl tyto městské domy v pražském Karlíně státu. V tom případě by o ně totiž mohl

 

požádat v církevních restitucích. Se svou žalobou ale řád nakonec neuspěl. Kromě toho církve žádají i lesy, pole a další nemovitosti. Ve velké většině ze 410 uzavřených soudních sporů se povedlo státu uspět ve víc než 350 případech. Církve zvítězily jen 25x. Zbylé soudní pře skončily dohodou."

 

 

 

Hynek Jordán, mluvčí Státního pozemkového úřadu:

 

"Pokud vyhráváme, což je většina případů, tak my tam vidíme jasnou příčinu v tom, že máme kvalitní právní zastoupení."

 

 

 

Redaktor:

 

"Právě za majetek, který v době komunismu přešel ze státu na kraje nebo města, dostanou církve v letech 2013 až 2042 celkem 59 miliard navýšených o inflaci. To jsou zhruba 2 miliardy ročně. Některé strany chtějí tuto částku snížit."

 

Tisk