Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Státní pozemkový úřad

Úřad nabízí náhradní pozemky

Zemědělec, 15. ledna 2018, Oldřich Přibík

Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyhlašuje první letošní veřejnou nabídku pozemků pro restituenty. Oprávněné osoby mohou vybírat z 539 pozemků o celkové rozloze 574 hektarů, které se nacházejí na celém území republiky. Informoval o tom vedoucí oddělení komunikace a marketingu Hynek Jordán, Jde o jednu ze tří nabídek připravených do konce pololetí letošního roku, kdy budou ukončeny restituce formou převodu náhradních pozemků.

Oproti minulým rokům je tak za pololetí počet nabídek o jednu vyšší. Novela zákona o SPU totiž přinesla v oblasti restitucí změnu. Od 1. července 2018 bude ukončeno uspokojování oprávněných osob převodem náhradních pozemků a zbývající restituční nároky se vypořádají formou peněžitých náhrad.

Finanční objem dosud nevypořádaných nároků na převod náhradních pozemků u restituentů a jejich dědiců z původních asi 8,1 miliardy korun činí již jen přibližně 400 milionů korun. V polovině případů, tedy v částce kolem 200 milionů korun jde o restituenty, kteří ani přes oslovení osobním dopisem v rámci dvou celostátních kampaní pořádaných SPÚ dosud neprojevili zájem o vypořádání jejich nároků.

V roce 2017 jsme byli svědky dvaapůl násobného zájmu restituentů oproti stavu do roku 2014. Do té doby byla průměrná dlouhodobá výtěžnost restitučních nabídek pouze 19 procent V letošních třech termínech připravujeme dostatečnou nabídku pro vypořádání nároků zhruba za 200 milionů, tedy pro ty restituenty, u kterých se dá předpokládat zájem o vydání náhradních pozemků," uvedla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.

Do konce června 2018 úřad připravuje vyhlášení posledních tří veřejných nabídek pro restituenty, a to 12. ledna, 23. března a 25. května letošního roku, uvedl Jordán.

Pozemkový úřad v loňském roce odvedl do státního rozpočtu České republiky o 600 milionů korun více, než byl původně schválený návrh. Příjmy SPÚ za pronájmy a prodeje pozemků, včetně dalších nemovitostí, k nimž má úřad příslušnost hospodařit, byly v roce 2017 plánovány ve výši 1,1 miliardy korun. Skutečná výše příjmů však ke konci roku fakticky dosáhla částky 1,7 miliardy korun.

SPÚ svým výrazně kladným ekonomickým výsledkem dokazuje, že je dobrým hospodářem a se státním majetkem nakládá s rozvahou. Naší snahou bude dosažení podobně vysokých příjmů pro státní rozpočet i v letošním roce," okomentovala dobré hospodářské výsledky úřadu jeho ředitelka.

Tisk