Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Státní pozemkový úřad

Ústavní soud o náhradě za pozemky

ČT 1, 9. srpna. 2017

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10253066674-zpravy-ve-12/217411012000809

 

Tereza KRUČÍNSKÁ, moderátorka

-------------------- 

Ústavní soud dnes vyhověl dvěma ženám, kterým byl za komunistického režimu zabaven majetek. Původně měly za zastavěný pozemek v Mníšku pod Brdy dostat od státu finanční náhradu v řádu deseti tisíců. Na základě cenových předpisů z devadesátých let. Podle Ústavního soudu je, ale potřeba v konkrétních sporech zohlednit současné poměry.

  

Pavel RYCHETSKÝ, předseda Ústavního soudu ČR

 --------------------

 Ta jakási pomyslná cenová mapa na našem území prochází různými proměnami a je tedy povinností soudu, aby podle toho, kde rozhodují v jakém okamžiku rozhodují přihlédli k těm místním podmínkám a my říkáme poskytli rozumnou a spravedlivou finanční náhradu.

  

Tereza KRUČÍNSKÁ, moderátorka

 --------------------

 Rozhodnutí Ústavního soudu je nadějí i pro další restituenty, kteří ještě nedostali náhradu za zabavené pozemky. Soud v dnešním nálezu zdůraznil, že mají získat rozumnou a přiměřenou finanční náhradu. Nemusí být sice ekvivalentem nynější tržní ceny, ale zároveň nesmí být jen symbolikou nebo výsměchem. Ceny zemědělské půdy u nás jsou totiž někdy až stonásobně vyšší než před stoletím.

   

Václav KOHLÍČEK, Státní pozemkový úřad

 --------------------

Zákon o půdě, který řídí proces restitucí obsahuje jakousi prambuli, kde hovoří o zmírnění některých majetkových křivd. Nehovoří se o úplném odstranění a všech majetkových křivd. Čili jde o to jaké jsou, jaké jsou podmínky, podmínky státu co si stát může dovolit, kam až může jít, kdo bude stanovovat tu hodnotu. Jestli se budeme bavit o ceně, o ceně obvyklé. Tady zaznělo, že ta náhrada nemusí jít až k ceně tržní. Pak se samozřejmě musíme položit otázku, kde se pohybujeme

Tisk